Éterický olej Bazalky

24.09.2023

BAZALKA VONNÁ/PRAVÁ - Ocimum basilicum

Zklidnění oblasti solar plexu

Éterický olej Bazalky má ve svém chemickém složení látky - linalol, 1,8-cineol, nerol aj. Z toho nám vyplývá, že EO bude pečující jak o naši psychickou stránku tak i tělesnou.

Bazalková silice je důležitou součástí některých vonných kompozic v parfumérii s růžovou a karafiátovou vůní. - Byliny v lidovém léčitelství, 1. díl

ČÍSLO 1. JAKO NERVOVÉ TONIKUM

Vůně EO působí při melancholii, depresi nebo úzkosti, kdy se při těchto obtížích přidává nespavost, která je se stresem spojená. Jeho léčivé účinky využijete při nachlazení. Látka 1,8-cineol je skvělá při dýchacích potížích a demulgentní účinek EO zmírní dávivý kašel.

ZKLIDNĚNÍ ŽALUDKU

Oblast solární pleteně najdeme pod hrudní kostí v místě žaludku. Je to místo, kde se většině z nás ukládá stres a potlačené emoce. V okamžiku, kdy má žaludek už všeho dost, stáhne se a bolí. Ve chvíli, když nám něco leží v žaludku, a to teď nemluvím o jídle, ale např. o situaci nebo věci, kterou nedokážeme strávit a tím se posunout dál, nám EO bazalky pomuže najít řešení tím, že nejdřív emoci vstřebáme a pak hledáme možnosti, jak s ní dál pracovat.

V RÁMCI KOSMETIKY OPATRNĚ

Protože je EO bazalky velmi dráždivý na pokožku (chem. složení - eugenol a kafr) doporučená koncentrace je 1% a vždy ředěné v rostlinném oleji. Pokud máte hypersenzitivní nebo poškozenou pokožku, EO bazalky vonné nepoužívejte. Stejně tak těhotné či kojící ženy a děti do věku pěti let nesmí tento EO používat.

ÚČINNÁ PODPORA PRO MOZKOVOU ČINNOST

Ideální použití EO bazalky je např. v inhalační tyčince. Pro terapie ji však čichejte max. 3 týdny a i tak ji používejte s odstupem. Další látku, kterou EO obsahuje je totiž metylchavikol, která je podle EU karcinogenní látkou. A chcete-li mít jistotu, že neohrozíte sebe i vaše blízké, volte éterický olej bazalky levandulové, ve které převládá chemotyp linalol. Je tedy víc pečující, šetrnější a jedná se o bezpečný éterický olej.

Popisovaná zdravotní témata neslouží jako náhrada za odborné zdravotní vyšetřění. Je-li váš zdravotní stav vážný, neváhejte vyhledat pomoc lékaře.

SLEDUJ MĚ - Facebook  - Instragram