Energie žaludku v nerovnováze

02.10.2023
Prvek země

Žaludek je pružný pytel ve tvaru písmene J, který se nachází na levé straně těla bezprostředně pod bránicí. Jeho dvojí funkce spočívá v tom, že přijímá potravu a tráví ji.

Podle tradiční čínské medicíny je v měsíci říjnu nejvíc oslabený žaludek. To neznamená, že tento orgán nefunguje, ale že tok jeho energie neproudí správně.

Prvek země je spojen s pozdním létem a to je čas rovnováhy, transformace a neutrality. Je to doba, kdy se květy léta změnily v plody. A této fázi odpovídá hlavní funkce jednoho z orgánů země, a to žaludku - zrání a rozkládání.

Příznaky nerovnováhy

Sílu žaludku odrážejí naše rty. Když jsou vlhké a růžové, je tento orgán silný a zdravý. Jsou-li však bledé a suché, je potřeba žaludek zahrnout potřebnou péčí. K fyzickým symptomům nerovnováhy mohou patřit problémy s pamětí, zahleněný organismus, nadváha, ucpaný lymfatický systém nebo řídká stolice, malá chuť k jídlu a problémy v trávicím traktu. Emocionální symptomy nerovnováhy poznáme podle neustálého neklidu a nejistoty, která hlodá uvnitř našich útrob. Co nejde strávit, nemůže jít dál.

Smích jako prevence žaludečního vředu

Pokud nás nějaká událost rozruší, žaludek se stáhne a my můžeme pociťovat silnou nevolnost, která vede až k zvracení. Když se nevypořádáme s těmito starostmi a necháme je v nitru hryzat dál, mohou se projevit ve formě žaludečních vředů. A to na řadu přichází smích, protože vědci oběvili, že lidé, kteří se často smějí, mají malý sklon k žaludečním vředům a jiným obtížím s trávením. Smích má sílu stabilizovat náladu, zlepšit tělesné funkce a podporovat hojení ran.

Péče o žaludek

Nejdůležitější faktor pro zdravý a dobrý zdravotní stav žaludku je potrava, kterou přijímáme, a pitný režim. Důležitost pravidelných jídel je dnes už opomíjená a právě to je pro náš žaludek nejvíc důležité. Je už potvrzené, že nepravidelné stravování pozvolna spěje k poruchám žaludku. Dbejte na vyváženou a pestrou stravu, kterou nebudete jíst ve spěchu, protože jídlo za pochodu může vést k uvíznutí energie žaludku.

Cvičením k lepší rovnováze

A protože příliš mnoho práce a časté sezení oslabují tok energie žaludku, je potřeba posílit ochablé svaly v oblasti břicha, ideálně protahovacím cvičením, např. jógou. A uspěchanou mysl zklidnit meditací a časem pro sebe.

Popisovaná zdravotní témata neslouží jako náhrada za odborné zdravotní vyšetřění. Je-li váš zdravotní stav vážný, neváhejte vyhledat pomoc lékaře.

Použití literatura: HARPER, Jennifer - Tajemství čínského léčitelství

Více se dozvíš na Facebooka Instragramu