Dráha jater

13.05.2024

Energetická dráha jater podle TČM začíná na vnější straně nehtového lůžka palce nohy, vede přes nárt a na vnitřní straně kotníku se stáčí k vnitřnímu lýtku. Dále se posouvá ke koleni, přes které pokračuje do stehna až ke stydké kosti. Přesouvá se do podbříšku a stoupá až k 6. mezižebří. 

Tato dráha ma 14 bodů, které mají velký vliv na naše tělo. 


Aktivace dráhy

Tento meridián nejvíc pracuje kolem 1. - 3. hodiny ranní. V tuto dobu je vhodné játra nejmíň zatěžovat a nechat je dělat svou práci. Ideální je tedy spánek. V této době naopak játrům škodí konzumace alkoholu, těžkých, mastných jídel a kofeinu. 

Projevy energetické nerovnováhy

Dojde-li k oslabení nebo stagnaci dráhy jater mohou nastat fyzické projevy,  jakou jsou onemocnění související s játry, problémy s prostatou, onemocnění šlach, kloubů a vaziva, lámavé nehty a vlasy bez lesku, poruchy menstruace, vysoký krevní tlak. 

Ke psychickým projevům můžeme přiřadit problém se sebeovládáním, výbuchy hněvu a nevyrovnanými emocemi.

Člověk s oslabenou dráhou jater

Toho, kdo má oslabenou dráhu jater, nejde přehlédnout. Jsou to cholerici, které dokáže rozohnit kde jaká maličkost. Vztek a podrážděnost jsou u nich na denním pořadku. 

Všimli jste si, že poslední dobou nesnesete hluk? Znamení, že vaše dráha jater volá o pozornost. 

Udržuj svá játra v klidu

Nerovnováha v dráze nastane velmi snadno. Pokud játra zatěžujeme nejvíc v době, kdy potřebují svůj klid a nedbáme na zdravý životní styl, tak to nebudou jen játra, která začnou volat o pomoc. 

Péče o dráhu jater

Vnímáme-li na sobě příznaky nerovnováhy jater, tak vprvé řadě je důležité naučit si udržet chladnou hlavu. Samozřejmě je naprosto v pořádku, pokud nás něco rozčílí. Důležité je ten hněv nechat odejít, nezadržujte ho a nepřikrmujte ho v sobě. 

Fytoterapie

Osloví-li vás fytoterapie, volte hořké byliny, které podporují vylučování žluči. Např. list smetánky lékařské, zeměžluč okolíkatá nebo jablečník obecný.  

Éterické oleje

U EO dbejte na kontraindikace a volte podle svého nosu. Pokud mi EO nevoní, mé tělo jej nepotřebuje.

  • Jalovec - detoxikace těla i duše
  • Rozmarýn - dáva enerigii do pohybu
  • Citron - čistí tělo i mysl
  • Mandarinka - nevolnost, špatné trávení
  • Máta - zchlazuje rozbouřené emoce
  • Fenykl - podráždění, nadýmání
  • Grep - detoxikace organismu